loading...
0 shopping_cart

Co to jest magnes trwały?

Skonstruowane pod koniec minionego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najsilniejszym niedrogim rodzajem magnesu trwałego. Ich moc, niewielki gabaryt , a także niewielki koszt umożliwiły gwałtowny rozwój technologii audio, w konstrukcji motorów elektrycznych oraz wielu pozostałych obszarach.

Neodymowe magnesy zbudowane są ze stopu określanego jako NdFeB - neodym, żelazo plus bor. Przynależą do magnesów metalowych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im wytwarzać mocne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, ale magnetyczne pola są tak skuteczne, iż daje się tworzyć bardzo niewielkie magnesy, zaś subtelniejsze magnesy są w finalnym rachunku tańsze.

Podobnie jak w przypadku innych mocno magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są łamliwe, zatem dodaje się im specyficzną warstwę ochronną z trwalszego metalu, takiego jak nikiel, bądź mocno sprężystego budulca, takiego jak plastik.

Dzisiaj magnesy neodymowe występują w bogatych klasach siły od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie posiadał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to do skuteczności magnetycznej leczniczych urządzeń do rezonansu magnetycznego, które wymagają specjalnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Urządzenia te mają magnesy, które pracują z energią około 3 Tesli.

Wszelkie produkty ferromagnetyczne gubią własny magnetyzm w wyniku ogrzewania; temperaturę, w której trwonią swój magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe tracą swoją moc w szczycie temperatur od 80 oC do 230 stopni C w zależności od gatunku magnesu. Chociaż skrajna temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest wszak mniejsza niż w przypadku wielu pozostałych produktów magnetycznych.

Neodymowe magnesy pozwoliły na powstanie profesjonalnych słuchawek dousznych. Żeby niewielka wkładka słuchawkowa wykorzystywała właściwą siłę, żeby dźwięk brzmiał doskonale, magnesy w przetwornikach audio wymagają silnego pola magnetycznego. Choć douszne słuchawki występowały przed magnesami neodymowymi, nie przydawały się jednak do odsłuchu o doskonałej próbie. Miniaturowy gabaryt plus doskonała dokładność odtwarzanego dźwięku dousznych wkładek wiele wniosły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Mnóstwo wdrożeń neodymowego magnesu wymyślili Hobbyści. Są stosowane chociażby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych i w silnikach elektrycznych, które wyręczają napędy spalinowe w modelach samolotów, łodzi oraz w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze gatunki neodymowych magnesów tworzą realne ryzyka, o których trzeba mówić. Dwa magnesy mogą przyciągnąć się wzajemnie z odpowiednią siłą, aby się roztrzaskać bądź nawet złamać palce, jeżeli dłoń znajdzie się na trasie ich przyciągania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy mogą zmiażdżyć przewód pokarmowy, wywołując ból i niebezpieczne obrażenia. Intensywne magnetyczne pola potrafią utrudniać pracę rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest także wystarczająco silne, aby usunąć dane z nośnika na przykład z paska magnetycznego karty kredytowej bądź z dysku. Neodymowe magnesy o dużych wymiarach nie powinny być przesyłane drogą lotniczą ponieważ potrafią utrudniać aktywność urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, ale nasza firmowa strona https://elektrownie-tanio.net nie wspiera już Microsoft IE. Zaktualizuj przeglądarkę na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube