loading...
0 shopping_cart

Magnes stały - cóż to takiego?

Skonstruowane pod koniec ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym osiągalnym wariantem magnesu stałego. Ich siła, mały gabaryt i niewysoki koszt umożliwiły wielki postęp technik audio, w architekturze napędów elektrycznych plus wielu pozostałych obszarach.

Neodymowe magnesy wykonane są ze stopu zwanego NdFeB - neodym, żelazo i bor. Są w grupie magnesów metalicznych wykonanych z pierwiastków ziem rzadkich. Porządek elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im produkować mocne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są kosztowne, ale magnetyczne pola są tak niezwykle silne, iż daje się budować naprawdę małe magnesy, zaś drobniejsze magnesy są w końcowym bilansie tańsze.

Analogicznie jak w przypadku innych silnie magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są chrupkie, dlatego wzbogaca się je o specjalną osłonę ochronną z trwalszego metalu, takiego jak nikiel, czy bardziej elastycznego budulca, takiego jak plastik.

Obecnie magnesy neodymowe istnieją w różnych kategoriach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to do skuteczności magnetycznej medycznych maszyn do rezonansu magnetycznego, które potrzebują szczególnego, wolnego od metalu lokum. Maszyny takie mają magnesy, które pracują z siłą około 3 Tesli.

Wszelkie wyroby ferromagnetyczne gubią swój magnetyzm w rezultacie nagrzewania; temperaturę, w której tracą własny magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy zatracają własną moc w obszarze temperatur od 80 oC do 230 stopni C i jest to zależne od typu magnesu. Wprawdzie graniczna temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest jednak mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu kolejnych materiałów magnetycznych.

Neodymowe magnesy zapewniły powstanie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Aby niewielka wkładka słuchawkowa posiadała właściwą siłę, by dźwięk brzmiał dobrze, magnesy w przetwornikach audio potrzebują silnego pola magnetycznego. Choć douszne słuchawki funkcjonowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie nadawały się jednakże do odsłuchu o doskonałej jakości. Miniaturowy rozmiar i doskonała wierność oddawanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Niemało zastosowań neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są używane nawet do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w silnikach elektrycznych, które wyręczają silniki spalinowe w modelach samolotów, łodzi i w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Mocniejsze rodzaje magnesów neodymowych tworzą realne ryzyka, o jakich warto wiedzieć. Dwa magnesy mogą przyciągnąć się wzajemnie z dostateczną mocą, żeby się rozłupać czy nawet złamać palce, jeśli ręka będzie akurat na trasie ich przyciągania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy mogą ścisnąć przewód pokarmowy, wywołując dyskomfort , a przede wszystkim poważne obrażenia. Silne magnetyczne pola mogą zakłócać działanie rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest jednocześnie wystarczająco silne, by skasować informacje z nośnika na przykład z dysku czy z paska magnetycznego karty kredytowej. Neodymowe magnesy o okazałych rozmiarach nie mogą być wysyłane drogą powietrzną gdyż mogą zakłócać pracę urządzeń nawigacyjnych samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Przykro nam, ale nasza strona elektrownie-tanio.net nie wspiera Internet Explorer'a. Zaktualizuj przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube