loading...
0 shopping_cart

Magnes trwały - cóż to za materiał?

Wynalezione pod koniec ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najskuteczniejszym dostępnym rodzajem magnesu stałego. Ich moc, drobny rozmiar , a także niewysoki koszt umożliwiły wielki progres w technice audio, w architekturze napędów elektrycznych i wielu pozostałych zakresach.

Neodymowe magnesy wykonane są ze stopu zwanego NdFeB - neodym, żelazo i bor. Są w grupie magnesów metalowych sporządzonych z pierwiastków ziem rzadkich. Rozkład elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im produkować mocne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są cenne, jednak magnetyczne pola są tak niezwykle skuteczne, że wystarczy budować wyjątkowo niewielkie magnesy, zaś drobniejsze magnesy są w finalnym bilansie tańsze.

Analogicznie niczym w przypadku innych silnie magnetycznych surowców, magnesy neodymowe są chrupkie, zatem wzbogaca się je o specyficzną osłonę przeciwrdzewną z twardszego metalu, takiego jak nikiel, czy szczególnie plastycznego budulca, takiego jak plastik.

Obecnie magnesy neodymowe powstają w rozmaitych mutacjach wytrzymałości od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Przybliża się to zatem do skuteczności magnetycznej leczniczych maszyn do rezonansu magnetycznego, które wymagają osobnego, wolnego od metalu lokum. Urządzenia te posiadają magnesy, które pracują z mocą blisko 3 Tesli.

Wszelkie wyroby ferromagnetyczne tracą przydany magnetyzm w rezultacie ocieplania; temperaturę, w jakiej niszczą macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Magnesy neodymowe zatracają swoją siłę w zakresie temperatur od 80 oC do 230 stopni C i jest to zależne od asortymentu magnesu. Chociaż najniższa temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 oC), jest wszak mniejsza niż przy podobnych parametrach wielu pozostałych produktów magnetycznych.

Magnesy neodymowe pozwoliły na stworzenie profesjonalnych słuchawek dousznych. Aby miniaturowa wkładka słuchawkowa miała właściwą skuteczność, żeby dźwięk brzmiał dobrze, magnesy w przetwornikach audio wymagają silnego pola magnetycznego. Chociaż douszne słuchawki występowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie przydawały się wszakże do odsłuchu o idealnej klasie. Mały gabaryt i doskonała wierność przetwarzanego dźwięku dousznych wkładek wiele wniosły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Niemało zastosowań neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są wykorzystywane nawet do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych oraz w napędach elektrycznych, które zastępują napędy spalinowe w projektach samolotów, łodzi oraz w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze modele magnesów neodymowych tworzą pewne zagrożenia, o których należałoby mówić. Dwa magnesy potrafią przyciągnąć się nawzajem z odpowiednią energią, by się roztrzaskać lub nawet złamać palce, gdy ręka będzie akurat na trasie ich przyciągania. Zdarzają się połknięcia, dwa magnesy potrafią zmiażdżyć przewód pokarmowy, sprawiając ból i poważne zranienia. Intensywne pola magnetyczne mogą utrudniać działanie rozruszników serca. Są także dostatecznie mocne, aby skasować informacje z nośnika na przykład z dysku bądź z paska magnetycznego karty kredytowej. Większe neodymowe magnesy nie mogą być wysyłane transportem lotniczym ponieważ potrafią upośledzać aktywność nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, lecz nasz firmowy serwis https://elektrownie-tanio.net nie wspiera już IE. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube