loading...
0 shopping_cart

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Znane od lat, lecz dopiero teraz faktycznie uznawane w grze o naszą perspektywę.

Niemało elektrowni stosuje ruch magnesów do przemieniania energii kinetycznej oraz magnetycznej w prąd elektryczny. Poprzez siły hydrostatyczne bądź wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną stając się tym samym doskonałym panaceum dla przemysłu ze względu na nieskomplikowaną architekturę, jak też na zdrowy rodzaj wytwarzanej energii. Połączona energia pola magnetycznego i ruch magnesu w cewce z drutu miedzianego wywołuje ruch elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Należy mieć w pamięci, że generator elektryczny wykorzystujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "tworzy" zawsze znajdującego się w przewodniku ładunku elektrycznego, zaś wyłącznie go "porusza". Można to porównać do pompy wodnej, która sprawia przepływ wody, jednak nie "tworzy" wody w rurach.

Czytelność budowy powoduje, że potrafisz osobiście stworzyć generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z produktów, jakie zdobędziesz w markecie lub masz w własnym rodzinnym warsztacie. Wykonanie takiego generatora to łatwy test, który jest środkiem na wykazanie mocy generatorów magnetycznych. Niezbędne surowce to tuleja z materiału, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Niezbędny jest magnes, średnicą pasujący do średnicy sporządzonej rurki (nie musi być owalny nie może jednak być zbyt drobny). Kilka metrów osłoniętego przewodu miedzianego (ilość uzależniona jest od średnicy tulei). Tekturka, taśma izolacyjna oraz niewielka żarówka LED.

Z kartonu należy wyciąć dwa pierścienie tak aby dało się je zamocować na tulei. Otoki trzeba umieścić mniej więcej 25 mm od siebie pozostawiając dodatkowo blisko 10 mm na obu końcach rurki. Całość otulić taśma izolacyjną między kawałkami kartonu oraz na zewnętrznych stronach rurki. Następnie izolowany drut miedziany nawinąć dookoła rurki pomiędzy kawałkami tektury, od 1000 do 2000 razy, zostawiając parę centymetrów pozostałości drutu na początku i na końcu, wiszących swobodnie, by można było następnie dołączyć do nich żarówkę LED. Przymocowując nasze źródło światła odnóżki drutów można zwyczajnie owinąć wokoło siebie i również zabezpieczyć taśmą izolacyjną oczywiście po to by żarówka składała się na spójną całość z już wykończonym pojemnikiem na którym zawinęliśmy izolowany drut. W pojemniku umieszczamy magnes. Teraz ryglujemy końcówki rurki co sprawia, że generator prądu jest skończony. Jedyne co potrzeba to urządzenie wprawić w ruch, istotne by magnes w środku pojemnika poruszał się z jednego skraju na drugi, aby żarówka LED zaświeciła.

Oczywiście w tym eksperymencie generator wprawiamy w ruch siłą własnych mięśni. Identycznie się zdarza gdy podłączymy dynamo na rowerowym kole. Nasze mięśnie poruszają rower, natomiast koło roweru kręci dynamem, dynamo w efekcie produkuje potrzebny strumień energii elektrycznej potrzebny do uruchomienia oświetlenia. Na niniejszej zasadzie działają również latarki z dynamem, które przeważnie poruszamy przy użyciu korbki ładując w tenże sposób akumulatory. Tymczasem siłę mięśni ludzkich prosto można wymienić na siłę wiatru, wody bądź fal morskich.

Oczywiście techniki dostarczające w taki sposób ogromne ilości energii elektrycznej są znacznie bardziej skomplikowane, lecz co do zasady pracują identycznie niczym nasz mini generator magnetyczny wyprodukowany w domowych realiach.

Namawiamy spróbować aby samodzielnie osądzić i w ten sposób zademonstrować innym jak łatwo jest zabiegać o świeże powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, ale nasza strona https://elektrownie-tanio.net nie wspiera już Internet Explorer'a. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube