loading...
0 shopping_cart

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Znane od lat, jednak dopiero dzisiaj faktycznie cenione w walce o własną przyszłość.

Wiele elektrowni stosuje ruch magnesów do przekształcania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Poprzez siły hydrostatyczne lub wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną stając się tym samym idealnym rozwiązaniem dla przemysłu z uwagi na nieskomplikowaną konstrukcję, jednak także na zdrowy charakter otrzymywanej energii. Połączona energia pola magnetycznego i pęd magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego pobudza ruch elektronów w przewodzie i to zjawisko nazywamy prądem elektrycznym. Trzeba mieć w pamięci, że generator elektryczny wyzyskujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "produkuje" zawsze obecnego w przewodniku ładunku elektrycznego, a jedynie go "przemieszcza". Wolno to porównać do pompy wodnej, która wywołuje przepływ wody, ale nie "wytwarza" wody w rurach.

Czytelność konstrukcji powoduje, iż potrafisz samodzielnie zrobić generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z produktów, które zdobędziesz w markecie lub chowasz w swoim domowym warsztaciku. Zbudowanie takiego generatora to dobry sprawdzian, który jest sposobem na wykazanie mocy generatorów magnetycznych. Potrzebne surowce to rurka z budulca, który nie przewodzi prądu elektrycznego. Magnes, wielkością odpowiadający średnicy stworzonej rurki (nie musi być kulką czy owalem ale nie powinien być zbyt mały). Kilka metrów izolowanego przewodu miedzianego (ilość uzależniona jest od wielkości rurki). Taśma izolacyjna, fragment tektury oraz niewielka żarówka LED.

Z kartonu należy wyciąć dwa pierścienie tak aby dało się je umocować na rurce. Pierścienie należy zamontować orientacyjnie 25 mm od siebie pozostawiając dodatkowo blisko 10 mm na obu skrajach tulei. Całość osłonić taśma izolacyjną między kawałkami tektury i na zewnętrznych krawędziach tulei. Potem drut miedziany nawinąć wokół tulei pomiędzy kawałkami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zachowując parę centymetrów końcówek przewodu na początku i na końcu, wiszących swobodnie, żeby dało się następnie podłączyć do nich nasz źródło światła. Przymocowując żarówkę końcówki drutów wystarczy zwyczajnie zawinąć wokół siebie i zabezpieczyć taśmą izolacyjną oczywiście po to aby żarówka tworzyła spójną całość z już skończonym prefabrykatem w formie cewki na którym owinęliśmy przewód. W zbiorniku lokujemy magnes. Teraz ryglujemy końcówki tulei co sprawia, że generator prądu jest wykończony. Jedyne co potrzeba to całość wprawić w ruch, w taki sposób by magnes w środku tulei przemieszczał się z jednego skraju na drugi, by żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w opisanym teście generator wprowadzamy w ruch siłą własnych mięśni. To samo się zdarza gdy włączymy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie poruszają rower, zaś koło roweru kręci dynamem, dynamo wówczas wytwarza potrzebny strumień energii elektrycznej nieodzowny do włączenia oświetlenia. Na tej podstawie funkcjonują także latarki z dynamem, które przeważnie napędzamy przy użyciu korbki ładując taką metodą akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich łatwo można wymienić na siłę wody, wiatru czy fal morskich.

Jasne, że urządzenia produkujące , wykorzystując tą drogę, ogromne porcje energii elektrycznej są zdecydowanie bardziej złożone, jednak co do zasady działają identycznie niczym nasz własny mały generator magnetyczny skonstruowany w domowych warunkach.

Zachęcamy wypróbować by samodzielnie ocenić i w ten sposób pokazać innym jak nietrudno jest uczestniczyć w walce o świeże powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, ale nasz firmowy serwis https://elektrownie-tanio.net nie wspiera przeglądarki Internet Explorer. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube