loading...
0 shopping_cart

Magnetyczne dynamo - energia magnesów neodymowych.

Znane od lat, ale dopiero dziś faktycznie cenione w grze o własną Planetę.

Niemało elektrowni wykorzystuje ruchome magnesy do przetwarzania energii kinetycznej i magnetycznej w prąd elektryczny. Przez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne dostarczają energię elektryczną stając się tym samym atrakcyjnym panaceum dla przemysłu z uwagi na praktyczną konstrukcję, jak też na naturalny rodzaj otrzymywanej energii. Spięta energia pola magnetycznego i dodatkowo pęd magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego pobudza przemieszczanie się elektronów w przewodzie , który jest prądem elektrycznym. Trzeba mieć w pamięci, iż generator elektryczny wykorzystujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "produkuje" nieustannie znajdującego się w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, a wyłącznie go "przemieszcza". Da się to to porównać do pompy wodnej, która powoduje przepływ wody, jednak nie "wytwarza" wody w rurach.

Zrozumiałość struktury projektu sprawia, że potrafisz osobiście zrobić generator magnetyczny względnie dynamo magnetyczne z surowców, które dostaniesz w hipermarkecie albo chowasz w osobistym rodzinnym składziku. Wykonanie takiego generatora to przyjemny sprawdzian, który jest sposobem na wykazanie skuteczności generatorów magnetycznych. Potrzebne surowce to tuleja z surowca, który nie jest elektrycznym przewodnikiem. Magnes, miarą pasujący do średnicy stworzonej rurki (nie musi być okrągły czy kulkowy byleby nie był zbyt mały). Trochę metrów osłoniętego przewodu miedzianego (porcja zależna jest od średnicy tulei). Dosłownie ścinek sztywnej tektury, izolacyjna taśma plus niewielka żarówka LED.

Z kartonu trzeba wyciąć dwa pierścienie tak żeby można je było umocować na tulei. Pierścienie powinno się umieścić orientacyjnie 25 mm od siebie zachowując jednocześnie blisko 10 mm na obu skrajach tulei. Wszystko owinąć taśma izolacyjną pomiędzy otokami z kartonu i na zewnętrznych stronach rurki. Następnie drut miedziany owinąć wokoło tulei między elementami tektury, od 1000 do 2000 owinięć, zachowując kilka centymetrów pozostałości przewodu na początku i na końcu, zwisających swobodnie, by była możliwość następnie dołączyć do nich nasz źródło światła. Mocując nasze źródło światła końcówki kabli można zwyczajnie owinąć wokoło siebie i ochronić taśmą izolacyjną oczywiście po to żeby żarówka stanowiła jednolitą całość z uprzednio wykończonym elementem na którym nakręciliśmy przewód. Wewnątrz rurki umieszczamy magnes. Teraz ryglujemy końcówki tulei co sprawia, że generator prądu jest skończony. Jedyne co potrzeba to konstrukcję uruchomić, na przykład potrząsając ręką, w taki sposób by magnes w środku tulei przesuwał się z jednego końca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Naturalnie w tym eksperymencie generator wprawiamy w ruch siłą naszych mięśni. Nie inaczej dzieję się gdy uruchomimy dynamo w rowerze. Nasze mięśnie napędzają rower, a koło roweru porusza dynamem, dynamo w efekcie produkuje niezbędny prąd konieczny do włączenia źródła światła. Na tej podstawie pracują także latarki z dynamem, które zwykle napędzamy przy użyciu korbki ładując w tenże sposób akumulatory. Jednak siłę mięśni ludzkich sprawnie można wymienić na siłę wiatru, wody czy morskich fal.

Naturalnie urządzenia wytwarzające w taki sposób duże ilości mocy elektrycznej są znacznie bardziej złożone, ale co do istoty działają identycznie jak nasz mały generator magnetyczny wyprodukowany w gospodarskich realiach.

Namawiamy doświadczyć by samodzielnie osądzić i w ten sposób pokazać innym jak nietrudno jest walczyć o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Niezmiernie nam przykro, lecz nasza firmowa strona https://elektrownie-tanio.net nie wspiera Internet Explorer'a. Prosimy o aktualizację przeglądarki na Microsoft Edge, Google Chrome lub Mozilla Firefox.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube