Czy magnes może zniszczyć dane na twardym dysku?
Czy jednak teoria ta jest prawdziwa i rzeczywiście neodymowe magnesy mają niekorzystne działanie na nośniki pamięci, czy jest to jedynie nieprawdziwa plotka?
Prawdą jest, że do zapisywania i usuwania danych na talerzach dysków wykorzystywane są magnesy. Ale jednocześnie w mechanizmach kontrolujących ruchy głowicy także magnesy się znajdują, a mimo to danym nic się nie dzieje.
Wynika to z faktu, że do zmiany namagnesowania powierzchni dysku potrzebne jest bardzo silne pole magnetyczne, wynoszące co najmniej 0,5 tesli. Siła pola jest proporcjonalna do odległości, więc głowica znajdująca się w odległości 10 nanometrów bezproblemowo poradzi sobie z ustawieniem danych.
Jednak kilka czy kilkanaście milimetrów od talerzy nawet przy najsilniejszym neodymowym magnesie pole magnetyczne będzie już za słabe, aby wyrządzić jakiekolwiek szkody. Dlatego, wbrew powszechnie panującym przesądom, zbliżenie magnesu do twardego dysku nie wyrządzi krzywdy zapisanym danym.
Dotyczy to także neodymowych magnesów dostępnych w naszym sklepie Dhit.pl, do zakupu których zapraszamy wszystkich zainteresowanych.