loading...
0 shopping_cart

Co to jest neodymowy magnes?

Wynalezione na w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia magnesy neodymowe są od 2009 roku najmocniejszym niedrogim typem magnesu stałego. Ich moc, mały wymiar i niski koszt umożliwiły wielki progres technologii audio, w konstrukcji napędów elektrycznych plus wielu pozostałych branżach.

Neodymowe magnesy wyprodukowane są ze konglomeratu oznaczanego jako NdFeB - neodym, żelazo i bor. Są w grupie magnesów metalicznych wyprodukowanych z pierwiastków ziem rzadkich. Układ elektronów w pierwiastkach ziem rzadkich zezwala im produkować mocne pola magnetyczne. Pierwiastki ziem rzadkich są drogie, jednak pola magnetyczne są tak mocne, że można tworzyć bardzo niewielkie magnesy, a przecież mniejsze magnesy są w ostatecznym rozrachunku tańsze.

Podobnie niczym w charakterystyce pozostałych mocno magnetycznych materiałów, magnesy neodymowe są kruche, dlatego dodaje się im dodatkową warstwę ochronną z mocniejszego metalu, takiego jak nikiel, lub mocno sprężystego materiału, takiego jak plastik.

Współcześnie magnesy neodymowe występują w rozmaitych klasach mocy od najniższej N24 do N55. Magnes N45 będzie miał pole 1,25 Tesli. Zbliża się to do zdolności magnetycznej medycznych urządzeń do rezonansu magnetycznego, jakie wymagają szczególnego, wolnego od metalu pomieszczenia. Maszyny takie posiadają magnesy, które funkcjonują z mocą blisko 3 Tesli.

Jakiekolwiek produkty ferromagnetyczne gubią przydany magnetyzm w rezultacie ogrzewania; temperaturę, w której niszczą macierzysty magnetyzm, nazywa się Punktem Curie. Neodymowe magnesy tracą własną siłę w zakresie temperatur od 80 oC do 230 stopni C i jest to zależne od asortymentu magnesu. Choć najniższa temperatura jest większa niż temperatura pokojowa (25 stopni C), jest wszak niższa niż przy podobnych parametrach wielu innych materiałów magnetycznych.

Magnesy neodymowe umożliwiły powstanie wysokogatunkowych słuchawek dousznych. Żeby mała wkładka słuchawkowa miała wystarczającą moc, aby dźwięk brzmiał dobrze, magnesy w przetwornikach audio wymagają mocnego pola magnetycznego. Choć słuchawki douszne funkcjonowały wcześniej niż neodymowe magnesy, nie nadawały się jednak do odsłuchu o idealnej klasie. Mały rozmiar i doskonała wyrazistość oddawanego dźwięku dousznych wkładek zdecydowanie się dołożyły do sukcesu odtwarzacza MP3.

Wiele zastosowań neodymowego magnesu znaleźli Hobbyści. Są używane choćby do sprzęgów w modelowych wagonach kolejowych , a przede wszystkim w silnikach elektrycznych, które wyręczają silniki spalinowe w projektach samolotów, łodzi oraz w pojazdach kołowych. Rzekomo to modelarze wpadli na praktyczny koncept, żeby przymocowane do półki w warsztacie magnesy służyły jako trzymaki do narzędzi.

Silniejsze modele magnesów neodymowych tworzą realne ryzyka, o jakich trzeba powiedzieć. Dwa magnesy potrafią przybliżyć się nawzajem z dostateczną energią, żeby się roztrzaskać czy nawet połamać palce, jeżeli dłoń znajdzie się na trasie ich przybliżania. W sytuacji połknięcia, dwa magnesy mogą ścisnąć przewód pokarmowy, sprawiając ból oraz niebezpieczne skaleczenia. Mocne magnetyczne pola potrafią zakłócać działanie rozruszników serca. Ich pole magnetyczne jest także odpowiednio intensywne, by usunąć dane z nośnika na przykład z dysku czy z paska magnetycznego karty kredytowej. Magnesy neodymowe o znacznych rozmiarach nie mogą być wysyłane transportem lotniczym ponieważ mogą utrudniać aktywność nawigacyjnych urządzeń samolotu.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, lecz nasz firmowy serwis https://elektrownie-tanio.net już nie obsługuje Microsoft IE. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube