loading...
0 shopping_cart

Dynamo czyli prądnica - zastosowanie na magnesy neodymowe.

Znane od lat, jednak dopiero dzisiaj faktycznie cenione w grze o naszą przyszłość.

Mnóstwo elektrowni stosuje ruch magnesów do przemieniania energii kinetycznej i magnetycznej w energię elektryczną. Poprzez siły hydrostatyczne czy wiatr generatory magnetyczne produkują energię elektryczną będąc atrakcyjnym rozstrzygnięciem dla przemysłu z uwagi na prostą budowę, jednak także na naturalny charakter wytwarzanej energii. Połączona energia pola magnetycznego i ruch magnesu w cewce z izolowanego drutu miedzianego wywołuje przemieszczanie się elektronów w przewodzie i ten ruch staje się prądem elektrycznym. Trzeba mieć w pamięci, że generator elektryczny użytkujący zjawisko indukcji magnetycznej nie "produkuje" nieustannie obecnego w materiale przewodzącym ładunku elektrycznego, lecz wyłącznie go "przesuwa". Da się to to przyrównać do pompy wodnej, która wywołuje przepływ wody, natomiast nie "tworzy" wody w rurach.

Czytelność konstrukcji daje ci takie możliwości, iż możesz osobiście zrobić generator magnetyczny lub dynamo magnetyczne z surowców, jakie kupisz w sklepie lub chowasz w osobistym gospodarskim warsztacie. Wykonanie takiego generatora to dobry test, który jest sposobem na udowodnienie mocy generatorów magnetycznych. Konieczne surowce to rurka z materiału, który nie jest przewodnikiem elektrycznym. Magnes, średnicą przystający do średnicy stworzonej rurki (nie musi być okrągły czy kulkowy byleby nie był za drobny). Kilka metrów osłoniętego przewodu miedzianego (ilość zależna jest od wielkości tulei). Taśma izolacyjna, kawałek tektury i mała żarówka LED.

Z tekturki trzeba wyciąć dwa otoki tak żeby dało się je przyczepić na rurce. Pierścienie powinno się zamontować orientacyjnie 25 mm od siebie pozostawiając zarazem orientacyjnie 10 mm na obu skrajach tulei. Wszystko osłonić taśma izolacyjną między kawałkami tektury plus na zewnętrznych stronach rurki. Później drut miedziany owinąć wokoło pojemnika pomiędzy elementami tektury, od 1000 do 2000 razy, pozostawiając parę centymetrów pozostałości przewodu na początku i na końcu, zwisających swobodnie, by była możliwość następnie dołączyć do nich żarówkę LED. Przymocowując nasze źródło światła pozostałości drutów wystarczy najprościej owinąć dookoła siebie i zabezpieczyć taśmą izolacyjną tak aby żarówka stanowiła jednolitą całość z już wykończonym prefabrykatem w formie cewki na którym nakręciliśmy drut. Wewnątrz rurki deponujemy magnes. Teraz zatykamy końcówki pojemnika co sprawia, że generator prądu jest wykończony. Jedyne co potrzeba to urządzenie uruchomić, na przykład potrząsając ręką, tak by magnes wewnątrz rurki przemieszczał się z jednego końca na drugi, żeby żarówka LED zaświeciła.

Jasne, że w tym ćwiczeniu generator uruchamiamy energią swoich mięśni. Identycznie dzieję się gdy podłączymy dynamo w rowerze. Własne mięśnie napędzają rower, zaś koło roweru obraca dynamem, dynamo wówczas produkuje niezbędny strumień energii elektrycznej potrzebny do włączenia źródła światła. Na niniejszej podstawie pracują też lampy z dynamem, które przeważnie napędzamy przy zastosowaniu korbki ładując taką metodą akumulatory. Ale siłę mięśni ludzkich łatwo można zamienić na siłę wody, wiatru lub fal morskich.

Naturalnie techniki dostarczające , wykorzystując tą drogę, znaczne wielkości mocy elektrycznej są znacznie bardziej wyszukane, lecz co do zasady funkcjonują identycznie jak nasz mały generator magnetyczny stworzony w domowych warunkach.

Polecamy doświadczyć by osobiście zweryfikować i w ten sposób zaprezentować innym jak łatwo jest zabiegać o czyste powietrze.

Dhit sp. z o.o.
Internet Explorer Bardzo nam przykro, lecz nasz firmowy serwis https://elektrownie-tanio.net już nie obsługuje Microsoft IE. Proszę zaktualizować przeglądarkę na Mozilla Firefox, Microsoft Edge albo Google Chrome.
help_outline Pomoc

Formularz kontaktowy indeterminate_check_box

Preferowana forma kontaktu

Facebook Youtube